Mange musikkfans og artister har blanda følelser rundt Spotify nå. For noen gjør det mest vondt med Spotify-sjefens investering i kunstig drapsintelligens. Andre reagerer på avsløringene om systematisk juks og falske artistprofiler i boka Mood Machine av Liz Pelly. Her på kontoret synes vi det var dråpen når de satte en minimumsterskel på 1000 årlige avspillinger per spor for å få betalt.
Idag annonserte Valkyrien Allstars at de trekker musikken sin fra Spotify og stiller seg bak andre artister vi er glade i som Godspeed You Black Emperor, Deerhoof og King Gizzard. Litt synd å se at det er artistene som må ta støyten denne gangen også. Vår plateselskap Fysisk Format forsøkte å få med sine kolleger på å utfordre Spotify, men det fantes dessverre ikke mot i bransjen. Burde ikke plateselskapene og de historisk velfinansierte bransjeorganisasjonene vært tydeligere når musikkøkonomien går av hengslene?
Tiger har drevet Diger Digital - Norges eneste uavhengige digitale distributør i mange år. Som kommersiell aktør med betydelige inntekter fra Spotify er det lite vi kan gjøre politisk, men vi noen fordeler har vi: Vi har ingen fjerne utenlandske eiere som må spørres om lov - vi svarer direkte til lablene og artistene vi jobber med. Dersom noen av våre artister vil ha musikken sin bort fra Spotify, så fikser vi det på dagen og uten spørsmål. Tilsvarende er det full frihet til å la være å levere til andre tjenester eller til bestemte land. Det er også fort gjort om du vil tilbake igjen etter en periode.
Slik vi jobber med musikk er det helt naturlig å være selektiv om hvor, når og hvordan man vil slippe musikk. Hvis du får avsmak av enkelte tjenester eller synes andre gjør en bedre jobb, er det bare å ta et valg. Slik lyttere bør vise forbrukermakt, bør artister og labler vise leverandørmakt. La oss bygge et alternativ!
Her er vår topp 5 nedtelling av de beste stedene å slippe musikk nå:
5. Bandcamp eller Nina Protocol
Bandcamp har bygget en velfungerende økonomi for både digital og fysisk musikk. Men vi blir litt svimle av stadige oppkjøp og intrikate avgiftsberegninger. Et lignende alternativ, Nina Protocol ser veldig lovende ut. De besøkte sjappa for noen uker siden og snart er vi igang med leveranser til dem av hele katalogen vår fra Diger Digital
4. Soundcloud eller Youtube
Både Youtube og Soundcloud har bygd et bra økosystem for selvutgivere med en rekkevidde for nisjemusikk som går langt utover det vanlige streamingtjenester kan vise til. Men de har få betalende kunder og lave utbetalinger til artister og labler. Og vi blir litt forvirra av at de både skal være en plattform for sjølopplasting og en vanlig streamingtjeneste. Kom ut av spagaten!
3. Qobuz eller Deezer
Qobuz har seilt opp som den store favoritten blant musikknerds. God informasjon og grensesnitt, høy oppløsning er store pluss i boka og de betaler bra per stream, selv om de også er små foreløpig. Deezer har kjempet om en plass på streamingtronen i mange år og bygd en bra tjeneste. De skal ha ekstra pluss for å være pionerer innen brukersentrisk avregning. Bak dette litt tekniske begrepet er et fint prinsipp: Nøyaktig de artistene du hører på får betalt fra deg. Dette er i motsetning til den vanlige løsningen som store artister ofte tjener på, hvor pengene samles i en haug og deretter fordeles etter markedsandel.
2. Tidal
OK vi kommer ikke til å glemme juksingen de drev med for rundt 10 år siden. Men det er helt uslåelig at de har folk på jobb i Norge som kjenner til og bryr seg om norsk musikk!
1. Platebutikker
:o)