Background
Tigernet logo
Rasmus Kjorstad Spelstund

Spelstund

LP
€20.57
File under: 
Traditional/Folk

Label: 

LP: 

Catalog number: 

TA245V

Release date: 

01.04.2022

Info: 

Etter å ha gjeve ut fleire plater med band som Kjorstad brothers, Morgonrode, Reolô og Vassvik kjem Rasmus Kjorstad ut med si fyrste soloplate. På plata spelar Kjorstad fele, oktavfele og langleik.


Det har aldri før vore gjeve ut plate med tradisjonelt langleikspel frå Gudbrandsdalen. Langleiken som vart brukt under innspelinga hadde ikkje sett dagsljos på over 130 år før Rasmus bles støv og spindelvev av klenodiet. Antakeleg bygt av ein lokal finsnikker på oppdrag frå ei på nabogarden der Rasmus voks opp. Skalaen på langleiken er langt unna dagens standard og ein kan lure på kva som har skjedd på alle dei åra.


Plateselskapet seier: “Allereie på den fyrste demoen som vi fekk for fleire år sidan, merka vi oss ein usedvanleg musikalitet i Rasmus. Ta:lik er svært fornøgd med å kunne stå bak denne utgjevinga.”

Tracklist: 

1. Springleik etter Storodden 1
2. Springleik etter Storodden 2
3. Sødorpingen
4. Bukkehornleik
5. Arve Brakars halling
6. Springleik etter Storodden 3
7. Isak Rustom
8. Kvælmålspringleik
9. Hundorpen
10. Tjorhælspringleik
11. Spakroleiken
12. Springleik etter Storodden 4
13. Ragnhild Skulstugun
14. Båtin
15. Søljurustin
16. Springleik etter Storodden 5
17. Trollstilt springleik